Co powinno się znaleźć w podręczniku nowego pracownika?
Każdy Welcome Book jest inny – tak jak każda firma ma swój niepowtarzalny charakter. Twoim celem powinno być więc osiągnięcie spójności przewodnika z kulturą organizacyjną i tożsamością firmy.
O czym pisać w Welcome Booku?
Nawet jeśli będą inaczej nazwane, to poniższe informacje są „must have” książeczki onboardingowej każdego przedsiębiorstwa:
Krótka historia firmy
Początki są ważne – każdy pracownik powinien wiedzieć, z czego wywodzi się przedsiębiorstwo, w którym pracuje.
Misja, wizja, wartości i cele strategiczne
Jeśli chcemy, by załoga podążała za firmowymi drogowskazami, wskażmy je już pierwszego dnia.
Wizualizacja struktury organizacyjnej
Schemat struktury firmy ułatwi nowo zatrudnionemu odnalezienie się w hierarchii służbowej, szczególnie przy bardziej rozbudowanych organizacjach.
Opis kultury organizacyjnej
Nowo zatrudniony chciałby wiedzieć, do jakiej organizacji wchodzi, poznać jej tożsamość i zasady (nie zawsze sformalizowane), jakimi się kieruje.
Firmowy savoir-vivre i praktyczne porady dnia codziennego
Czy kawa, herbata i owoce leżące w kantynie są kupowane przez firmę, czy każdy przynosi swoje? Jak zachować się w biurze typu open space? Dokąd można wyskoczyć na lunch? Co to jest zasada czystego biurka? Gdzie można porozmawiać przez telefon, by nie przeszkadzać współpracownikom? To tylko kilka z długiej listy pytań, jakie nowo zatrudniony może mieć w początkowym okresie pracy. Odpowiedz na te, które są najważniejsze z punktu widzenia komfortu pozostałych pracowników i organizacji pracy firmy.
Gotowe konspekty treści Welcome Booka
Naszym klientom pomagamy w przygotowaniu treści Welcome Booka, udostępniając przykładowe szczegółowe konspekty poszczególnych sekcji handbooka. Dzięki nim przygotowanie zawartości merytorycznej przebiega szybko, a publikacja w wyczerpujący sposób omawia zagadnienia najważniejsze z punktu widzenia nowego pracownika.